Güvenlik

USB Killer Satışta!

Usb Killer

Geçen sene “Dark Purple” takma adını kullanan Rus bir araştırmacı tarafından USB portuna bağlandığı cihazın önemli bir takım elektronik donanımlarına zarar vererek cihazı kullanılmaz hale getiren bir USB Bellek geliştirilmişti. İnternet üzerinde de konsept tasarıma ait prototip cihazın çalıştığını gösteren videolar paylaşılmıştı.

“Dark Purple” şimdi ise bu cihazın yeni versiyonunu geliştirmiş görünüyor ve yeni versiyonunu 50$ fiyat etiketi ile yüksek voltajın tehlikesini göstermek ve test amaçlı kullanılmak üzere satışa sundu. Tabi ki yeni versiyonunda çalıştığını gösteren video paylaşımını yapmayı da unutmadı. Yazımızın sonunda satışa sunulan versiyon ile ilgili paylaşılan YouTube videosuna ulaşabilirsiniz.

Peki bu cihaz nasıl çalışıyor?

Cihaz USB portuna bağlandığı sistemden aldığı enerji ile üzerindeki kapasitörleri sarj ediyor ve ardından bir anda sarj olan kapasitörleri bağlandığı sistemin usb portunun veri hattı üzerinden boşaltıyor. Cihaz bu işlemi usb portundan sökülene kadar veya bağlandığı sistem çalışmaz hale gelene kadar tekrarlıyor. Cihazın üreticisinin açıklamasına göre piyasada bulunan ürünleri %95’i bu yüksek voltaj boşalmasından etkileniyor.

“USB Kill 2.0” adı verilen cihaz 49.95 $’dan satış çıkmış durumda. Cihazın yanı sıra ayrıca “Test Shield” adı ile “USB Kill 2.0” ‘ı cihazınızda güvenli bir şekilde test edebilmenizi sağlayan bir aparatta satışta. Bu aparat ise 15.70 $ fiyat etiketi ile satılıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top