Mobil

iOS10 ve Yenilikleri

iOS10

Apple tarafından tanıtılmasının ardından büyük beklenti yaratan iOS10 kullanıma sunuldu. Peki iOS10 bize ne gibi yenilikler getiriyor, iPhone veya iPad’imizi güncellediğimiz zaman bizi neler bekliyor?

Apple yaptığı tanıtımlarda bugüne kadar ki en iyi işletim sistemi olarak iOS10’u ön plana çıkarsada gerçek başarısını kullanıcılar kullanmaya başladıktan sonra kullanıcılar tarafından verilecek olan geri bildirimler gösterecek. iOS10 içerisinde pek çok iyileştirme yapılsada en çok üstünde durulan konulardan birisi de aslında performans. iOS10’un performans açısından daha önceki hataları ortadan kaldıracak olması bekleniyor. Belki de bunun en büyük göstergesi iPhone 7’ler olacak ve bize performans açısından iOS10’un gerçektende vaad edilenleri verip vermeyeceğini göreceğiz.

Peki hangi modeller iOS 10 ile uyumlu?

iPhone

 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPhone 5

iPad

 • iPad Pro 12.9 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad 4. nesil
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2

iPod

 • iPod touch 6. nesil

Daha detaylı bilgiye ve uyumluluk listesine Apple’ın iOS10 sayfasından buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki iOS10’un sunduğu en belirgin yenilikler neler?

SiriKit;

Bunların başında daha kullanışlı bir Siri deneyimi sunmaya da katkı sağlayacak SiriKit geliyor. Yani artık 3.parti uygulama geliştiricilerde Apple temel hizmetlerine ulaşabilecek ve bu da bize WhatsApp, WeChat vb. uygulamalar ile Siri’yi kullanabilme imkanı sağlayacak gibi görünüyor. Bu da bir çok konuda bizlere Siri’den faydalanma imkanı sağlayacak. Ancak hemen belirtmekte fayda var SiriKit sadece sesli arama, videolu arama, mesajlaşma, mobil ödeme, fotoğraf arama, fitness ve seyahat uygulamalarıyla çalışacak.

Ön yüklü uygulamaları kaldırabilirsiniz;

Yeni gelen özelliklerden biri de iOS10 ile birlikte ön yüklü gelen bir çok uygulamayı kaldırmanıza (gizlemenize) imkan veriyor. Bu özellik ile silebileceğiniz uygulamalar ise şu şekilde; Calculator, Calendar, Compass, Contacts, FaceTime, Find My Friends, Home, iBooks, iCloud Drive, iTunes Store, Mail, Maps, Music, News, Notes, Podcasts, Reminders, Stocks, Tips, Videos, Voice Memos, Watch ve Weather. Bu uygulamaları isterseniz daha sonra App Store’dan tekrar yükleyebilirsiniz.

Daha eğlenceli mesajlar;

Mesajlar uygulamasına yeni eklenen eğlenceli işlevler arasında animasyonlu metin baloncukları ve tam ekran efektleri bulunuyor. Bu işlevlere Force Touch destekli cihazlarda mesajı göndermenizi sağlayan “yukarı ok” tuşuna daha kuvvetli basarak, eski cihazlarda ise daha uzun süre basarak erişebilirsiniz. Yeni mesaj balonlarınızın görünümünü değiştirebilir ve farklı vurgular ekleyebilirsiniz.

iOS10 El Yazısı

El yazısı işlevine ulaşmak için ise telefonunuzu yan çevirmeniz yeterli. iOS10 kendi el yazınız ile mesaj göndermenize ve siz mesajı yazarken arkadaşlarınızında tıpkı siz bir kağıda yazıyormuşsunuz gibi yazım animasyonunu görmesine olanak sağlıyor.

iOS10 Mesajlar

Gizli mesaj/fotoğraf, hızlı mesaj/ifadeler, fotoğraf/video üzeri kalp atışları, ateş topları, çizimler ve daha bir çok yenilik mesaj uygulamasında sizleri bekliyor.

Ev uygulaması;

iOS Ev Uygulaması

Yepyeni Ev uygulaması ile ışıkları açıp kapatabilir, kapıyı kilitleyip açabilir veya panjurları açıp kapatabilirsiniz. Kısacası akıllı eviniz var ise bu uygulama yardımı ile akıllı evinizin özelliklerini tek bir merkezden kontrol edebilirsiniz. iOS bu uygulama ile ev merkezli IoT cihazlarını tek bir merkezden kontrol edebilmeyi hedefliyor.

Arayüz, uyarılar, kilit ekranı iyileştirmeleri;

iOS10 arayüz ve kilit ekranlarında da iyileştirmeler içeriyor. Gerçek zamanlı bilgiler içeren kilit ekranları sayesinde uygulamayı hiç açmadan uygulama içerisine göz atıp, mesajlara cevap verebiliyorsunuz. Uyarıları görmek için telefonunuzu biraz kaldırmanız yeterli. Telefonunuzu kaldırır kaldırmaz telefonunuz uyanıyor ve bildirimleriniz okunmaya hazır halde sizi bekliyor.

iOS10 Kilit Ekranı

Gittim, Gördüm, Buldum;

Fotoğraflarınızı, içlerinde yer alan kişilere ya da plaj, futbol maçı veya köpek yavrusu gibi öğelere göre arayabilirsiniz. Birlikte çekilmiş olduğunuz fotoğrafları otomatik olarak albüm haline getirebilir ve çekildiğiniz fotoğrafları fotoğrafları çektiğiniz konumlara göre sıralayabilir ve arayabilirsiniz. Google Fotoğraflar uygulamasında gördüğümüz işlevlerin benzerleri artık iOS fotoğraflar uygulamasında da bulunuyor. Ayrıca iPhone 6s, 6s Plus, SE, 7 ve 7 Plus sahipleri, RAW fotoğraf çekebiliyorlar.

Şimdiye kadar saydıklarımızın yanında daha bir çok yenilik ve detaylı bilgilendirmeye Apple iOS10 sitesinden de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top