Teknoloji

Apple, VirnetX ile olan patent davasını kaybetti

Apple Logo

Apple ile VirnetX arasında süren dava da yeni bir gelişme yaşandı ve Bloomberg’te yer alan habere göre Doğu Teksas Federal Jürisi 2010 yılından bu yana devam eden dava için VirnetX lehine karar verdi. Bu karara göre Apple VirnetX firmasına 302.4 milyon dolar ödeme yapacak. Tabi bu duruşmadan 302.4 milyon dolar tazminat çıkması ile dava sonuçlanmış sayılmaz, Apple davayı temyize taşıyacak ve VirnetX’in bu davayı Amerikan Temyiz Mahkemesi’nde de kazanması gerekiyor.

Apple VirnetX Patent

2010 yılında VirnetX açtığı patent davası ile Apple’ın FaceTime uygulaması Arama özelliğinde VirnetX’in 2 patentini ihlal ettiğini iddaa etmişti. VirnetX’in sahibi olduğu ve FaceTime’ın arama özelliğinde patent ihlali ile kullanıldığı iddaa edilen özelliğin adı ise VirnetX’e göre “Virtual Private Network on Demand” kısaca VOD.

Eğer temyiz mahkemeside VirnetX lehine karar verirse VirnetX istemiş olduğu tazminatı almaya hak kazanacak. VirnetX aynı zamanda iMessage içinde Apple’ın patent ihlali olduğunu savunuyor. Sanırım VirnetX rahat durmayacak ve Apple’ın bir süre daha başını ağrıtmaya devam edecek.

Aslına bakarsanız VirnetX sadece Apple’ın başını ağrıtan bir firma değil. Daha önce 2010 ve 2014 yıllarında da Microsoft’tan Skype de yaptığı patent ihlalleri gerekçesiyle tazminat almaya hak kazanmıştı. VirnetX daha çok patent gelirleri ile ayakta duran bir firma görünümünde ve Amerika’da sosyal medyada “Patent Troll” lakabı ile anılıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top