İnternet

Panoramio 4 Kasım’da kapanıyor

Google Panoramio

Google’ın Eylül 2014’den beri kapatmayı planladığı panoramik fotoğraf paylaşım sitesi Panoramio’yu 4 Kasım 2016 tarihi itibari ile yeni fotoğraf yüklemeye ve yeni kullanıcı kaydına kapatıyor. 2014 yılı sonunda Google Views ile birleştirmeyi planladığı Panoramio servisini kullanıcılardan aldıkları geri dönüşler neticesinde ertelemişti. Daha sonra ki süreçte ise Google Views servisinin kendisi, Google Street View ile birleştirilmiş ve Google Street View olarak devam etmişti.

Google, 2007 yılında satın aldığı Panoramio servisi ile Google Earth üzerinden yer bazlı fotoğraf paylaşımı hizmeti vermeyi sürdürüyordu. Şuan bile Google Earth’in Panoramio katmanında Google Maps’e göre daha fazla görsel bulunması ve bu görsellerin Google Maps’te görünmüyor olması sebebiyle bir süredir Google Panoramio servisini kapatmayı ve yer bazlı fotoğraf paylaşımını Google Maps üzerinden sürdürmeyi planlıyordu.

Google’ın Panoramio servisi ile ilgili planları artık son noktaya gelmiş olacak ki Panoramio sitesinin sağ üst köşesinde de yer alan bağlantı ile ulaşabileceğiniz sayfada da yer alan bilgilere göre 4 Kasım 2016 tarihi itibari ile Panoramio servisi yeni fotoğraf yüklemesini ve yeni üye alımını kapatıyor. Bu tarihten sonraki 1 yıllık süreç içerisinde mevcut fotoğraflar erişilebilir olmayı sürdürecek ve Kasım 2017 itibari ile Google Panoramio servisini tamamen sonlandırmış olacak. Kullanıcılar bu süre içerisinde isterlerse fotoğraflarını Google Albümlerine ekleyebilecekleri gibi Google Maps üzerinden de paylaşabilme imkanına sahip olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top