Güvenlik

Türkiye’yi de vurdu. WanaCrypt0r 2.0

Türkiye'yi de vurdu. WanaCrypt0r 2.0

Tüm dünya, WanaCrypt0r 2.0 saldırısı ile çalkalanmaya devam ediyor. Yapılan son açıklamalara göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 74 ülke etkisini gösteren WanaCrypt0r 2.0 yayılmaya devam ediyor.

İngiltere’deki sağlık sisteminden başlayan ve şimdiden 74 ülkede etkisini gösteren zararlı 110 bin den fazla sisteme yayılmış durumda. Hızla yayılan zararlının İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yanı sıra, İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telefonica’yı da etkilediği ulaşılan bilgiler arasında. Etkilenen sistemler ile ilgili güncel saldırı haritasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnternet Sıkıntılarının Kaynağı

Bir süredir internette yaşanan sıkıntılartında bu zararlı saldırısından kaynaklı olduğu düşünüyor. Saldırıyı en ağır hisseden ülkelerin başında İngiltere geliyor, Türkiye’de ise saldırının etkisi diğer ülker ile karşılaştırıldığında nispeten daha az. Yetkililerden yapılan açıklamalara göre sıkıntıların zararlı yazılım bulaşması ve yayılması kaynaklı olduğu, kriz merkezinin ise çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü duyuruldu.
BTK Açıklama Yayınladı

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan kişisel twitter hesabı aracılığı ile ülkemizinde dahil olduğu 74 ülkeye siber saldırı yapıldığını duyurdu. Sayan yaptığı açıklamada , “Türkiye dahil 74 ülkeye büyük bir siber saldırı düzenleniyor. Ülkemizin siber Güvenlik Merkezi USOM ön alma operasyonlarına devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Kullanıcılar için çeşitli uyarılarda bulunan BTK Başkanı, “Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmaletmeyin” paylaşımında bulundu.

İddalara göre zararlı NSA’nın geliştirdiği açığı kullanıyor

New York Times’ta yer alan konuyla ilgili bir yazıya göre zararlı yazılım ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından bulunan ve geliştirilen bir sistem açığını kullandığı dile getirilen iddaalar arasında.

Dosyaları şifreleyerek şifrelerin çözülmesi karşısında belirli bir paranın ödenmesini isteyen zararlı yazılım ile ilgili olarak, doktorların BBC ile paylaştığı ekran görüntüler zararlının Windows’ta son yıllarda görülmeye başlayan şifrelemeyi açmak için para isteyen eski zararlıları andırıyor.

Zararlı nasıl çalışıyor?

Genel olarak bu tarz zararlı yazılımlar e-posta, web sayfaları üzerinden yapılan indirmeler veya sosyal medya ortamı ile sisteme sessizce sızdıktan sonra tüm verileri şifrelemeye başlıyor ve şifre anahtarını başka bir sunucuya kayıt ediyor. Şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra zararlı kullanıcıya durumu anlatan bir uyarı veriyor. İstenilen belirli bir miktardaki Bitcoin, zararlıyı yayan kişinin hesabına gönderilmediği takdirde, şifreli verilerin anahtarının sunucudan silineceği söylenerek, kullanıcıya süre veriliyor.

WanaCrypt0r 2.0’ın şubattaki ilk sürümün güncel hâli olduğu üzerinde duruluyor ve virüs bu kez 300 dolar karşılığında Bitcoin talep ediyor.

Nasıl korunabilirsiniz?

Sosyal medya üzerinden yayılan bilgilere göre Microsoft’un 14 Mart’ta yayımladığı MS17-010 yaması, saldırının olmasını önlüyor. Siber saldırılardan sürekli korunmak için ise Windows sisteminizi, anti virüs yazılımınızı güncellemeyi ve sisteminizi sık sık taratmayı ihmâl etmemeniz gerekiyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top