Uzay

WFIRST Uzay Teleskobu İptal mi Edilecek?

WFIRST Uzay Teleskobu İptal mi Edilecek?

NASA’nın bir sonraki misyonu olan WFIRST uzay teleskobunun Beyaz Saray’ın bütçe yetersizliği nedeniyle iptal edileceği açıklandı.

NASA tarafından başlatılan ve Hubble teleskobundan 100 kat daha güçlü olacağı iddia edilen geniş alanlı kızılötesi tarama teleskobu WFIRST’ün bütçe yetersizliği nedeniyle Beyaz Saray tarafından iptal edilmesi önerildi. Teleskobun amacı ise uzaydaki karanlık madde gibi bilinmezlikleri ortaya çıkarmaktı. Ancak bir kesim projenin iptal olmayacağı konusunda ümidini kaybetmiş değil.

2020 yılında yapılacak bir fırlatma ile James Webb ve Hubble teleskoplarının yanına katılması planlanan WFIRST ‘ün uzakta yer alan gezegen ve yıldızların keşfi konusunda büyük katkı ağlayabileceği düşünülüyor. Bazı kişiler, WFIRST projesinin iptal edilmeyeceğini ve verilen ultimatomun masrafları azaltmak için bir uyarı olduğunu düşünmekte. İlerleyen zamanlarda WFIRST proje liderlerinin Beyaz Saray’ı yeniden ikna edebileceği düşüncesi de gündemde.

Bunun yanında projenin iptal edilmesinin gündeme gelişi ABD’nin uzay bilimlerindeki liderliğini uzun vadede elinde tutup tutamayacağını da akıllara getirmiş durumda.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top