Elektrikli Araçlar

Elektrikli otomobiller için ÖTV arttırıldı!

Elektrikli otomobiller için ÖTV arttırıldı!

Yerli otomobil şirketinin kurulmasına kısa bir zaman kala elektrikli araçlara vergi zammı getirildi. Bundan kısa bir zaman öncesine kadar ise elektrikli otomobiller üzerinde vergi yükü bulunmamaktaydı. Yeni torba yasayla birlikte durum tersine döndü. Yeni torba yasa kapsamında elektrikli otomobiller için yüzde 70’e varan ÖTV (özel tüketim vergisi) eklendi.

Torba yasa gelene kadar elektrikli araçlardan yüzde 3 ile 15 arasında özel tüketim vergisi alınırken motorlu taşıtlar vergisi ise elektrikli araçlardan alınmıyordu; ancak bundan sonraki süreçte yeni yasa tasarısı ile beraber Motorlu Taşıtlar Vergisi de elektrikli otomobiller için alınmaya başlanacak.

Elektrikli otomobillerin MTV oranı benzinli ve dizel araçların yaklaşık yüzde 25’i kadar
Maliye Bakanı Naci Ağbal konu ile alakalı olarak “Yaptığımız düzenlemeyle elektrikli otomobiller için MTV Kanunu’na motor gücünü de ekliyoruz ama daha düşük MTV alacağız aynı nitelikteki benzinli ve dizel bir otomobil 2000 lira MTV öderken burada söz konusu olan rakam 500 lira olacak” ifadelerini kullandı.

Eğer ki yeni torba yasa meclisten geçerse motor gücü 85 KW ve altındaki araçlar için olan yüzde 3 ÖTV ve yüzde 18 KDV, yüzde 37 ÖTV ve yüzde 18 KDV şeklinde güncellenecek.

Motor gücü 85 KW ile 120 KW arasında olan araçlar için yüzde 7 ÖTV ve yüzde 18 KDV olan vergi oranları, yüzde 60 ÖTV ve yüzde 18 KDV olarak güncellenecek.
Motor gücü 120 KW ve üzerindeki araçlar için de yüzde 15 ÖTV ve yüzde 18 KDV olan vergi oranları ise yüzde 84 ÖTV ve yüzde 18 KDV olarak güncellenecek.

135.000 liraya alınabilen bir araç 217.000 lira olacak

Motor gücü 120 KW üzerindeki, performanslı, elektrikli otomobil, şu an yüzde 15 ÖTV ve yüzde 18 KDV ile 135.000 TL’ye satın alınabiliyor. Ancak, vergi düzenlemesi bu haliyle kabul edilirse, aynı aracın fiyatı 217.000 TL’ye yükselecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top