İnternet

Google Chrome için “oynat/duraklat” butonu göründü

Google Chrome için "oynat/duraklat" butonu göründü

Kullanıcılar Chrome’un geliştirici sürümü olan Canary güncellemeleri ile Google Chrome’un sahip olacağı yeni bir özelliği daha görme ve deneyimleme şansı yakaladı. Bu yeni özellik ise ” Global Media Controls (GMC) ” oynat butonu özelliği fark edildi.

“GMC” meselesi ise istenildiğinde “Oynat\Duraklat” fonksiyonları sunan kontroller için sadece süslü bir isim. Bu özellik etkinleştirildiği takdirde adres çubuğunun yanında “Oynat/Duraklat” butonu gözüküyor. İlgili düğme, farklı bir pencerede işlem yapılsa bile çalınan medyanın (video ve benzeri) işlemeye devam etmesini sağlıyor.

Bu “Oynat\Duraklat” butonuna basarak hem oynatılan içeriğin ismini görebiliyor hem de durdurup devam ettirebiliyorsunuz. Hatta YouTube, Apple, Spotify, Vimeo vb. platformlardan oynatma listesi açtıysanız sonraki/önceki videoya geçme gibi özellikleri de kullanabiliyorsunuz.

Bu özellik şuan için Google Chrome’un Canary sürümünde kullanılabiliyor. Eğer siz de Google Chrome’un geliştirme tarayıcısını kullanıyorsanız ve bu özelliği denemek isterseniz aşağıdaki adımları uygulayarak bu özelliği kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Öncelikle adres çubuğuna “chrome://flags/” yazarak bu deneysel özellikleri açabileceğiniz alana girmelisiniz. Bu alanda “Global Media Controls” şeklinde arama yaparak ilgili özelliği bulun ve aktif hale getirin. Bundan sonra herhangi bir sekmede medya oynatmaya başladığınızda “Oynat\Duraklat” butonunu sizde görüp kullanabileceksiniz.

“Oynat\Duraklat” butonunun ana Chrome tarayıcısına ne zaman geleceği ise henüz belli değil. Şuanda zaman zaman tarayıcının çökmesine sebep olan sorunlar yaşattığı paylaşılan bu özelliğin ana tarayıcıya gelmesi biraz zaman alabilir gibi görünüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top