Donanım

Apple ve Broadcom anlaştı!

Apple ve Broadcom anlaştı!

Broadcom, 117 milyar dolarlık uçuk fiyat sonrası Qualcomm satın alımından vazgeçmişti ve yeni iş birliği olanakları konusunda çalışmalar başlatmıştı. Broadcom, Apple ile temel bileşenler konusunda aralarında anlaşma yaparken, bu anlaşmanın ardından Broadcom hisseler borsada yüzde 2 oranında yükseldi. Bu gelişmelerin devamında, Apple ve Broadcom wireless çip anlaşması ile tekrar bir araya geldi.

Hali hazırda birçok Broadcom teknolojisi, akıllı telefonların içerisinde yer alıyor. Şirketin bu piyasada hakimiyeti ve imkanları o kadar güçlü ki, ABD ve AB denetleyicileri şirketin sahip olduğu bu gücün kötüye kullanmadığından emin olmak için işin her yönünü araştırıyor. Wall Street Journal tarafından tespit edilen anlaşma dosyasına göre, Apple ve Broadcom telefon, tablet ve giyilebilir cihazlar teknolojisinde kullanılabilecek kablosuz bileşenler için anlaşma sağlamış durumda.

Apple ve Broadcom arasında varılan bu anlaşma, ürün başına yaklaşık olarak 10 dolarlık bir faturaya denk geliyor. Bu rakamda Broadcom açısından önümüzdeki üç yıl içerisinde yaklaşık olarak 15 milyar dolar gelir elde edeceği anlamına geliyor. Şuan için Apple’ın bu anlaşma ile temin edeceği bileşenleri hangi ürün veya ürünler için aldığına dair detaylar bilinmiyor. Bu bileşenlerin Apple tarafından önümüzdeki dönemde çıkarılacak olan iPhone ve iPad modelleri için kullanılacak olması muhtemel görünüyor. Bunun ise hali hazırda Apple ve Intel arasında bulunan çip anlaşmalarına zarar verebilir.

Apple ve Broadcom arasında yapılan bu anlaşmanın şuan için ne derece ileri gideceği konusunda ise kimsenin kesin bir bilgisi bulunmuyor. Zaman içerisinde anlaşma ile ilgili detaylar netleştikçe bu konuda da fikir yürütmek ve tahminlerde bulunmak daha kolay olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top