Uzay

NASA ve Uzay Oteli!

NASA ve Uzay Oteli!

Geçtiğimiz yıl NASA, ABD‘nin uzay araştırma programlarına ticari firmalarında katılımlarını sağlamak amacıyla uzay turistlerinin Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gitmelerine izin vereceğini duyurmuştu. İlk ziyaretçilerin ise yılın sonunda istasyona varması bekleniyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (UUİ) özel bir otel inşa edilmesine ve gelecekte bu otelin uzay turistlerini ağırlamasına olanak sağlayacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘na eklenecek olan bu oteli ise Teksas merkezli ticari bir firma olan Axiom firması yapacak. Yapılacak olan otel bir adet mürettebat yaşan alanı, araştırma ve üretim tesisi ve geniş pencereli dünya gözlemevi de içerecek.

Axiom, inşa edilecek olan söz konusu bu bölümün istasyon kullanım dışı kaldığında onun yerini alabilecek bağımsız bir uzay istasyonu gibi hizmet edebileceği beklentisini taşıyor ve aslında hedeflerinden biriside Uluslararası Uzay İstasyonu’nda şu anda yapılan çalışmanın zamanla yavaş yavaş yeni özel bölümüne aktarılmasını ve bu sayede Uluslararası Uzay İstasyonu emekli olduğunda çalışmaların kesintisiz sürmesini umuyor. Axiom firmasının hedefi ise yeni ticaret alanını 2024 yılı içerisinde faaliyete geçirmek.

Axiom tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bölümler eklenmesi durumunda hacmin artırılması ve buna bağlı olarak daha fazla insanın istasyona gidebileceği düşüncesi hakim. Bu kapsam çeşitli yeni araştırmalara da yer verilebileceği paylaşılan bilgileri arasın. Bu yeni araştırmaların izolasyon çalışmaları ve dünya gözlemevi gibi çalışmalara odaklanması hedefleniyor.

Axiom tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yerleşim modülünün iç mekan tasarımları için 2018 yılında tasarımcı Philippe Starck görevlendirilmiş ve Philippe Starck modülün iç mekan tasarımı ile ilgili olarak “rahat ve sıcak bir yumurta” nitelendirmesinde bulunmuştu.

O dönem bir çok yayın organında da yayınlanan basın açıklamasında, “Starck’ın tasavvuru, henüz doğmamış bir evrenin materyallerini ve renklerini barındıracak bir yuva, rahat ve sıcak bir yumurta yaratmaktı. (…) Geniş pencerelerden görünen evren manzarasının devamı için duvarlara renk değiştiren yüzlerce nano-LED ışık serpiştirilmiş. (…) Gece ve gündüzün ışıklarının tüm tonları ve renkleri gibi yumurta da ozmotik sakinlerinin ruh haline ve biyoritimlerine göre değişecek” ifadelerine yer verilmişti.

İlerleyen zaman içerisinde konu ile ilgili daha fazla paylaşım oldukça bizlerinde oluşturulacak olan bu otel ile ilgili olarak daha fazla bilgiye sahip olma şansımız olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top