Sosyal Medya

Snapchat büyük tasarım değişikliğini test ediyor!

Snapchat, kritik bir yılda amiral gemisi uygulamasını yeniden şekillendirebilecek iki önemli test üzerinde çalışıyor. Snapchat’in kullanıcı tabanının küçük bir yüzdesi üzerinde devam eden iki önemli testin ekran görüntüleri The Verge üzerinde yayınlandı. Bu testlerden biri Android ve iOS uygulamalarının arayüzlerinde yapılacak değişiklikler ile Snap Map ve şirketin orijinal video programlamasına yer açılmasını içeriyor. Diğeri ise Keşfe sayfası içerisinde magazin tarzı hikayeleri son dakika haberlerini yerleştirme testini içeriyor.

Hepimizin bildiği gibi bir dönem Facebook, Snapchat uygulamasını satın almak istemiş ancak Snapchat bu teklifi reddetmişti. Bu teklifin reddedilmesinin ardından ise Facebook Snapchat uygulamasını o dönem benzersiz yapan bir çok özelliği Instagram’a eklemiş ve bu hamle Snapchat popülerlik konusunda kan kaybetmesine sebep olmuştu. Ancak tüm bunlara rağmen halen Snapchat’i aktif olarak kullanan özellikle Amerika içerisinde büyük bir kitle bulunuyor ve platformu geliştirmek için Snapchat’in çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.

Snapchat güncel durumda üç ana sekmeye sahipti. Yapılması planlanan olan uygulama yeni tasarım ise yukarıda bahsettiğimiz konulara yer açmak için bu sekme sayısı beş adete çıkıyor. Yeni arayüz tasarımında harita üzerinde arkadaşlarınızın konumlarını animasyonlu olarak gösteren Snap Map sohbet sekmesinin yan tarafına, en sola alınmış durumda.

Daha önceleri ise bu haritaya erişmek için kamera ekranında, ekranı aşağı doğru kaydırmak gerekiyordu. Yeni tasarımda en sağda yer alan “Keşfet (Discover)” sekmesi ise Snapchat tarafından hazırlanan orjinal dizi ve programları görüntülemenizi ve hikaye tarzı paylaşımların arasında son dakika haberlerini alabilmenizi sağlıyor. NowThis, Wall Street Journal ve Washington Post gibi kaynaklardan gelen haberlerin Snapchat üzerinde bu bölümde gösterilmesi planlanıyor. Bu konuda ana hedeflerden birisi de, ana akım tarafından paylaşılan haberlerin genç kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşması olarak belirlenmiş gibi görünüyor. Yeni tasarım ile birlikte “Keşfet (Discovery)” bölümü de “Topluluk (Community)” olarak yeniden adlandrılmış durumda.

Şuan aktif 218 milyon kullanıcısı olan Snapchat üç yıldır yeniden tasarlanmamıştı. Yeni tasarım ile Snapchat kaybettiği popülerliğini tekrar kazanıp kullanıcı sayısını arttırabilecek mi şimdiden bir çok mecra tarafından da merak konusu olmuş durumda. Snapchat özellikler Lise ve üniversite öğrencileri gibi genç kullanıcılar tarafından tercih ediliyor ve kullanılıyor olsa da yetişkinler tarafından popülerliliği azalmış durumda. Yetişkinlerin uygulama ile ilgili en yaygın şikayeti ise uygulamanın kullanımının zor olduğu konusunda.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Gönderiler

To Top