Uzaktan Eğitim

EBA, Dünyanın En Fazla Kullanılan Eğitim Sitesi Oldu

EBA, Dünyanın En Fazla Kullanılan Eğitim Sitesi Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen ve Covid-19 Pandemi sürecinde öğrencilerin uzaktan eğitim almasını sağlayan EBA platformu en fazla kullanılan eğitim amaçlı internet siteleri sıralamasındaki yükselişini sürdürüyor. 1 Ekim itibariyle güncellenen verilere göre EBA platformu bir önceki aya oranla 27 basamak yükseldi ve dünya genelinde en fazla kullanılan eğitim amaçlı internet sitesi oldu.

Pandeminin ilk başladığın dönemden beri geçen zaman içerisinde yüz yüze eğitim tekrar başlamış olsa da öğrencilerin büyük bir kısmı eğitimlerini uzaktan almaya devam ediyor. Ülkemizde uzaktan eğitim faaliyetlerinin yerine getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler ve öğrencileri buluşturduğu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) önemli bir yere sahip. Pandemi sürecinin devam etmesi ile birlikte EBA sisteminde de yaz aylarındaki zaman diliminden faydalanılarak yazılımsal ve sunucu bazlı iyileştirmeler yapıldı.

Ekim başı itibari ile kullanım miktarı ve internet trafiği kriterleri dikkate alındığında dünyada eğitim alanında hizmet veren tüm siteleri geride bırakan EBA sistemi ilk sırayı almayı başardı. EBA bu değerler ile Udemy, Blackboard, Quizizz gibi siteleri geride bırakmış oldu.

SimilarWeb - Eğitim Katagorisi İlk 10 Sıralaması (Ekim 2020)
SimilarWeb – Eğitim Katagorisi İlk 10 Sıralaması (Ekim 2020)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabından bazı açıklamalarda bulunmış ve bu açıklamalarda ‘eba.gov.tr’ adresinin tüm dünyada eğitim amacı ile kullanılan web siteleri arasında ilk sıraya yükseldiğini duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “http://eba.gov.tr tüm dünyada en çok kullanılan web sitelerinde eğitim kategorisinde 1. sırada… Teknoloji alanında bir dünya birinciliğiyle yüzümüzü güldüren Eba’ya emeği geçen, içerik sağlayan, destek veren ve kullanan herkese gönülden teşekkür ederim.” ifadeleri ile bir paylaşım yapmıştı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top