Nasıl Yapılır

Rehber : Windows Otomatik Kapatma Nasıl Ayarlanır?

Rehber : Windows Otomatik Kapatma Nasıl Ayarlanır?

Windows otomatik kapatma ayarlaması belki de bir çoğumuzun karşılaştığı ihtiyaçlardan birisi olabiliyor. Örneğin internet üzerinden bir oyunun, programın veya dosyanın indirmesini başlattınız ancak bilgisayarınızın başından kalmanızı gerektiren bir durum oluştu ve indirmenin tamamlanmasını bekleyemeyeceksiniz. Ya da YouTube benzeri platformlara oluşturduğunuz bir videonun yükleme işlemini gerçekleştiriyorsunuz ancak yüklemenin bitmesini beklemeden bilgisayarın başından kalkmanızı gerektiren bir durum ortaya çıktı ve bilgisayarın yükleme işleminin biteceği zaman aralığından sonra açık kalmasını istemiyorsunuz ve bilgisayarınızın belirli bir süre sonra otomatik olarak kapanmasını istiyorsunuz.

Aslında yukarıda bahsettiklerimizi yapmak ve bilgisayarınızı istediğiniz zaman aralığında otomatik kapanacak şekilde ayarlamak çok basit ve özellikle dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayar pilinizin sağlığı aşısından da olumsuz etkilere sebep olabilecek bilgisayarınızın gereksiz yere açık kalmasını önlemek çok faydalı olacaktır.

Windows 10 Otomatik Kapanma Nasıl ayarlanır?

Bilgisayarımızın için otomatik kapanma ayarını nasıl yapacağımızı ve bilgisayarımızın istediğimiz zaman nasıl kapanmasını sağlayacağımızı 3 adım ile anlatalım.

Windows 10 Arama Kutusu - Komut İstemini Çalıştırmak

Adım 1: İlk olarak Windows 10 arama kutusuna ‘cmd‘ yazın (tırnak işaretlerini yazmayın) ve Enter‘a basın. Diğer Windows sürümleri için Başlat menüsünden Çalıştır’ı açın ve çıkan kutucuğa ‘cmd‘ yazın. (Windows ortamında Çalıştır ara yüzünü açmak için Windows + R kısa yolunu kullanabilirsiniz)

Windows - Çalıştır Arayüzü yardımı ile Komut İstemini çalıştırmak

Adım 2: Windows’u otomatik kapatma için kullanacağımız shutdown komutu bizden ne kadar süre sonra kapatmak istediğimizi saniye olarak istediğinden öncelikle bilgisayarımızın ne kadar süre sonra kapanmasını istediğimizi saniye cinsinden hesaplamamız gerekiyor. Örneğin; 1 saat için 3600, 2 saat için 7200, 3 saat için 10800, 5 saat için 18000, 10 saat için ise 36000 değerlerini kullanabilirsiniz.

Adım 3: Daha önce açtığımız Komut İstemi ara yüzüne otomatik kapatma için kullanacağımız komutumuzu ‘shutdown -s -f -t saniyesüre‘ şeklinde gireceğiz. Burada saniyesüre yazan kısıma bilgisayarınızın ne kadar saniye sonra kapanmasını istiyorsanız onun değerini girmeniz gerekiyor.

Örneğin bilgisayarınızı 1 saat sonra kapatmak için ‘shutdown -s -f -t 3600‘ komutunu kullanabilirsiniz.

Windows Komut İstemi Yardımı İle Windows'u Otomatik Kapatmak

Rehberimizde açıkladığımız adımları takip ettiğinizde başka herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan bilgisayarınızı belirttiğiniz süre sonunda otomatik olarak kapanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Notlar :

  • Komut satırına girmeniz gerekenleri belirtmek için tek tırnak işareti içerisinde yazdığımızdan siz tek tırnak işaretlerini komut istemine yazmayın.
  • Otomatik kapatma için belirlediğiniz süre dolmadan bilgisayarınızı kapatırsanız veya yeniden başlatırsanız otomatik kapatma işlemi iptal olacaktır.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Gönderiler

To Top